mapa witryny   


Technikum

technik logistyk

AKTUALNOŚCI

2015/2016

22 kwietnia 2016r.

Wodziczko z wizytą u Rabena

     w Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, wszyscy przyszli logistycy, zdobywający wiedzę u Wodziczki, uczestniczyli w „Dniu Przedsiębiorczości”. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Wyższej Szkoły Logistyki i firmy Raben.
Udział młodzieży w programie to ogromna pomoc w podjęciu przez nich trafnych zawodowych decyzji.
Podczas pobytu w frmie Raben logistycy zostali szczegółowo zapoznani z organizacją i sposobem zarządzania tym ogromnym przedsiębiorstwem. Dzięki tej wizycie mieli również możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania zawodu.

Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena Wodziczko z wizytą u Rabena

15 kwietnia 2016r.

Poczta Polska okiem logistyka!

      Uczniowie klas I, II, i III technikum logistycznego pod opieką p. Dagny Mikołajczak i p. Anny Małeckiej udali się na wycieczkę dydaktyczną do centrum logistycznego Poczty Polskiej w Komornikach. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie sortowni paczek i przesyłek listowych. Zostaliśmy szczegółowo zapoznani z działalnością sortowni, poznaliśmy różnego rodzaju maszyny i urządzenia wykorzystywane do segregacji listów i paczek. Następnie udaliśmy się na prezentację dotyczącą historii powstania Poczty Polskiej oraz jej struktury organizacyjnej. Przy okazji mogliśmy zapoznać się z kryteriami rekrutacji kandydatów na pracowników Poczty. Na koniec otrzymaliśmy zadanie praktyczne do wykonania, które miało wykazać nasze umiejętności pracy w grupie. Wycieczka bardzo nam się podobała, gdyż dzięki niej przekonaliśmy się, że poczta to nie tylko znaczki i listonosz.

Poczta Polska okiem logistyka Poczta Polska okiem logistyka Poczta Polska okiem logistyka Poczta Polska okiem logistyka Poczta Polska okiem logistyka Poczta Polska okiem logistyka

9 lutego 2016r.

Dzień zawodowy

     We wtorek, już po raz trzeci zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie z gimnazjalistami. Co roku w ramach „Dnia zawodowego” przygotowujemy dla młodzieży z okolicznych gimnazjów warsztaty, podczas których mogą w praktyce poznać specyfikę pracy w różnych zawodach. W tym roku gościliśmy uczniów z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Mosinie, Gimnazjum z Rogalina i Rogalinka, Gimnazjum ze Starych Oborzysk i Racotu oraz Gimnazjum z Borowa i Pecnej. Łącznie odwiedziło nas w tym dniu stu pięćdziesięciu gimnazjalistów klas trzecich, którzy już dzisiaj stoją przed trudnym wyborem dalszego kierunku kształcenia. Z tego powodu postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i zapewnić możliwość zdobycia wiedzy na temat różnych zawodów i sprawdzenia swoich predyspozycji w niektórych z nich.
     Na gimnazjalistów spoza Mosiny, o umówionej godzinie, czekał pod szkołą autokar wraz z doradcą zawodowym z Zespołu Szkół w Mosinie – panią Anną Małecką, która już podczas podróży zapoznawała naszych gości z szerokim wachlarzem zawodów, jakie można zdobyć kształcąc się w Zasadniczej Szkole Zawodowej naszego Zespołu Szkół. Uczniowie dowiedzieli się jak zdobyć praktykę w wymarzonym zawodzie i do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku trudności.
     Na miejscu czekały na nich już kolejne atrakcje – zmierzenie się w praktyce z niektórymi zadaniami wykonywanymi na co dzień przez logistyków i hotelarzy. Zaraz po oficjalnym przywitaniu gości przez Dyrektora Zespołu Szkół – pana Pawła Zawieję, zostali oni zaproszeni do zawodowej przygody.
     Warsztaty logistyczne dostarczyły młodzieży bardzo dużo emocji i nowych wrażeń. Jedno z zadań wymagało uformowania ładunku na paletach w celu realizacji zamówienia klienta. W trakcie ćwiczenia przekonali się, że waga i wysokość ładunku ma bardzo istotne znaczenie podczas realizacji procesu transportowego. Rywalizacja polegała na sformowaniu, do tego zlecenia, możliwie jak najmniejszej ilości paletowych jednostek ładunkowych. Determinacja i chęć pokonania innych uczestników – te czynniki spowodowały, iż nieliczni mieli problemy z prawidłowym wykonaniem tego zadania.
     Zaraz po zmaganiach z prawidłowym ułożeniem ładunków na paletach, przyszła kolej na wykorzystanie nowoczesnych technologii w logistyce. Zadaniem gimnazjalistów, wyposażonych w tablety, było odnalezienie ukrytych na korytarzu szkoły QR kodów, zeskanowanie ich i odpowiedź na zakodowane w nich pytania logiczne. Prawidłowe rozwiązania naszych zagadek często były dla uczestników zaskakujące, dostarczając tym samym - powodów do uśmiechu.
     Gimnazjaliści mieli także okazję obejrzeć szkołę po remoncie i przekonać się, jak wygląda codzienna praca w Zespole Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie. Przyglądali się prowadzonym zajęciom, oglądali pracownie przedmiotowe i zawodowe, zwiedzili bibliotekę szkolną i nowoczesne obiekty sportowe.

Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy Dzień zawodowy

18 grudnia 2015r.

Wielki test logistyków

      Podczas zajęć zawodowych, uczniowie technikum logistycznego brali udział w „WIELKIM TEŚCIE Z LOGISTYKI”.
Podobnie jak znani i lubiani goście 30 listopada w TVP 1 sprawdzali, co wiedzą o Internecie, tak nasi uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z zakresu transportu i spedycji w logistyce. Wiedzą z tego zakresu popisali się szczególnie uczniowie II klasy technikum logistycznego – Łukasz Kowalski, Wojtek Piaskowski i Nicol Ratajewska. To oni byli zwycięzcami w jednym z trzech składających się z 20 pytań testów. Trzy testy – trójka najlepszych. Każdy miał szansę popisać się wiedzą i pokonać rywali jednak o wygranej decydował również czas. Nie wystarczyła znajomość odpowiedzi na pytanie – należało jej jeszcze udzielić przed innymi uczestnikami.
Informacji na temat tego kto był szybszy w oddaniu poprawnej odpowiedzi dostarczało nam zestawienie rankingowe, pojawiające się po każdym pytaniu. Rywalizacja, więc, nie ustawała. Jakie emocje towarzyszyły uczniom podczas rozwiazywania testu? Przekonajcie się oglądając galerię zdjęć.
Jeśli jesteś uczniem technikum logistycznego w naszej szkole i również masz chęć zmierzyć się w rywalizacji z innymi przyszłymi logistykami – zgłoś swojemu nauczycielowi chęć udziału w szkolnym konkursie wiedzy logistycznej. Termin konkursu zostanie ustalony i przekazany Wam już 4 stycznia. Zapraszamy.

Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków Wielki test logistyków

23 października 2015r.

Technik logistyk - Bliżej logistyki

     Uczniowie klas technikum logistycznego gościli na zajęciach w Wyższej Szkole Logistyki. Pierwszym wydarzeniem spotkania były warsztaty, podczas których przyszli logistycy zespołowo formowali jednorodne i niejednorodne paletowe jednostki ładunkowe zgodnie z zamówieniem klienta. Zadanie nie było proste gdyż sformowany ładunek musiał spełnić warunek optymalnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej i optymalnych kosztów realizowanej usługi. Najlepsze rozwiązanie logistyczne w tym zakresie zaproponowała grupa uczniów klasy trzeciej.
     Po zaprezentowaniu swoich umiejętności praktycznych uczestnicy udali się do Krajowego Laboratorium RFID, gdzie zdobywali specjalistyczną wiedzę na temat znakowania jednostek handlowych kodami kreskowymi oraz znacznikami RFID. Mieli, przy tym, okazję „odświeżyć” sobie zdobyte w szkole wiadomości z zakresu systemu GS1 oraz systemów klasy ERP i WMS.
     Bardzo cennymi informacjami na temat wymagań pracodawców w branży TSL podzieliła się z młodzieżą p. Alicja Gruszczyńska – specjalista ds. PR i rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki. Zapoznała ich również z aktualną ofertą szkoły skorelowaną z potrzebami rynku pracy.
     Wielu wspaniałych wrażeń dostarczyła nam wizyta w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A., w którym „przecieraliśmy szlaki” jako pierwsza wycieczka szkolna. Już od początku wizyty na uczniów czekało pierwsze wyzwanie – trzy dwuosobowe zespoły stanęły do rywalizacji w quizie logistycznym. Na wszystkie pytania quizowe, niemalże „z prędkością światła”, poprawnych odpowiedzi udzielał Kamil Dudkowski i Kacper Giera.
     Następnie pracownicy firmy przystąpili do prezentacji, wykorzystywanego przez nich, programu do trójwymiarowego projektowania i wizualizacji przestrzeni magazynowych. Tu także nie zabrakło śmiałków, którzy zmierzyli się z odwzorowaniem pierwotnego ułożenia elementów projektu na czas. W starciu z konkurentami najlepszy wynik czasowy uzyskał Andres Igreda. Brawo! Czas w logistyce to jeden z głównych priorytetów!
     W pełni zautomatyzowana linia do paletyzacji i lokowania jednostek w magazynie dostarczyła praktycznej wiedzy na temat zastosowania i działania robotów. Chętni stoczyli również „walkę z robotem” na szybkość reakcji. Druzgocącą porażkę poniósł robot w starciu z trzecioklasistą – Gniewomirem Wiśniewskim. Wynik 7:2 prowokuje pytanie: Czy w magazynie przyszłości na pewno robot… ?
     Wszystkim uczestnikom licznych rywalizacji gratulujemy dobrych wyników a zwycięzcom – zdobytych nagród.
     Dopełnieniem nietypowej lekcji logistyki był nasz pobyt w Centrum Logistycznym firmy PROMAG S.A. w Koninku, gdzie zostaliśmy zapoznani ze sposobem zagospodarowania magazynu i organizacją procesów magazynowych.
     Z pewnością jeszcze więcej wrażeń dostarczy Wam galeria zdjęć z przygotowanej dla nas, przez WSL, wycieczki. Serdeczne podziękowania dla pani Alicji Gruszczyńskiej od uczniów technikum logistycznego w Mosinie.

Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki Bliżej logistyki

13 października 2015r.

Logistycy w firmie Simet

     We wtorek logistycy z klasy pierwszej i trzeciej odwiedzili firmę Simet w Piaskach, produkującą opakowania tekturowe. Firma powstała prawie 50 lat temu, zatrudnia 150 pracowników a jej roczny obrót to ok. 58 mln zł! Park maszynowy, który mieliśmy okazję zwiedzać to jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwórczych tektury falistej w kraju. Firma posiada ok. 4500m2 dla surowców i ok. 5000m2 dla wyrobów gotowych. Mieliśmy okazję zobaczyć zastosowanie maszyny drukującej, sztancującej, składarko – sklejarki, maszyny pakującej i sloterów. Największe wrażenie zrobiła na nas innowacyjna maszyna do wklejania folii bąbelkowej w opakowania kartonowe. Wycieczka była bardzo interesująca!

Logistycy w firmie Simet Logistycy w firmie Simet Logistycy w firmie Simet Logistycy w firmie Simet Logistycy w firmie Simet Logistycy w firmie Simet Logistycy w firmie Simet

7 października 2015r.

Olimpijskie zmagania logistyków

     Ponad dwudziestka naszych przyszłych logistyków postanowiła wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności w corocznej rywalizacji podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
7 października zdeterminowani uczniowie technikum logistycznego zasiedli przed szkolnym komitetem zawodów aby w ciągu 40 minut znaleźć odpowiedź na 25 pytań z zakresu wiedzy logistycznej. Uczestnicy, świadomi, że tylko ci, którzy najlepiej poradzą sobie z olimpijskim testem spotkają się w zawodach okręgowych, walczyli do ostatniej minuty.
„Nie było łatwo” – podsumował zmagania pierwszego etapu uczeń klasy IV – Kamil Dudkowski. Jednak wszyscy wiemy, że tym przyjemniejszy będzie awans do kolejnego etapu.
O tym, dla którego z naszych początkujących logistyków przygoda będzie trwać dalej, dowiemy się 30 października. Wszystkim uczestnikom życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na wyniki a tym, którzy znajdą się w drugim etapie - wytrwałości na drodze do finału.

Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków Olimpijskie zmagania logistyków

23 września 2015r.

Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu

     Uczniowie klas: III i IV technikum w zawodzie technik logistyk wzięli udział w kolejnej już edycji spotkań z logistyką „Logmeeting” - konferencji zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Logistykiw Poznaniu, pn. „Tranpororters – bohaterskie zmagania logistyka”. Główną atrakcją było spotkanie z przedstawicielami jednego z największych operatorów logistycznych w Polsce.
Uczniowie mieli okazję poznać tajniki codziennych zmagań firm transportowych. Jak obsłużyć wymagającego klienta?, Jak zachować przy tym optymalny poziom bezpieczeństwa nie obniżając jakości usług? – to tylko niektóre problemy z jakimi spotykają się na co dzień liderzy usług transportowych. Poszukiwania rozwiązań optymalnych dla klienta to główny cel tego typu firm. Nasi uczniowie również mieli okazję wcielić się w rolę „poszukiwaczy” uczestnicząc w debacie mającej na celu przygotowanie oferty dla wymagającego klienta, planującego transport hiszpańskich płytek ceramicznych.
W programie znalazły się wykłady: „Wojny transportowe – optymalne rozwiązania branży logistycznej na przykładzie klienta branży budowlanej”, „Indywidualne zmagania-ciekawe przypadki z życia logistyka” oraz wykład dyrektora personalnego PEKAES S.A. Wszyscy uczestnicy otrzymali garść informacji dotyczących funkcjonowania firmy PEKAES, upominki oraz ceryfikaty.
Dla naszych uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk spotkanie to było skarbnicą wiedzy na temat doświadczeń oraz ciekawostek, których nie znajdą oni w szkolnych podręcznikach.

Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki Logmeeting w Wyższej Szkole Logistyki
Partnerzy
logistyków
Technikum
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie31 Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu

Politechnika Poznańska

31 Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja