mapa witryny   


Technikum - technik hotelarstwa

AKTUALNOŚCI

2023/202411 kwietnia 2024r.

Kolejny sukces hotelarzy z Wodziczki


     Nasi hotelarze odnoszą kolejny sukces – zdali egzamin zawodowy na bardzo wysokim poziomie!
Tak samo jak logistycy nasi hotelarze trzymają bardzo wysoki poziom.
Poznaliśmy już wyniki egzaminów zawodowych logistyków z sesji Zima 2024, a teraz czas na hotelarzy.
Do egzaminu w kwalifikacji HGT. 06 – Realizacja usług w recepcji przystąpiło 21 uczniów. Wszyscy zdali część pisemną egzaminu HGT.06 - czyli mamy 100% wynik egzaminu i prawie wszyscy z małymi wyjątkami, część praktyczną. W sumie egzamin zdało 90 % uczniów. Średni wynik w części pisemnej wynosi – 76,76% (próg zdawalności 50%). Należy tutaj zaznaczyć, że 90% wynik uzyskało w tej części 6 zdających.
Natomiast średni wynik w części praktycznej – 91,05% (próg zdawalności 75%). Należy zaznaczyć, że 4 uczniów uzyskało z tej części egzaminu 100%.
Sukces naszych hotelarzy jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia w naszej szkole, zaangażowania uczniów i nauczycieli. Gratulujemy naszym hotelarzom bardzo wysokich wyników egzaminów zawodowych i życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym.
Marzena Adamczak

hotelarz


27 marca 2024r.

Filip Grześkowiak finalistą

Olimpiady Umiejętności Hotelarskich


     Ogromny sukces Filipa Grześkowiaka - Filip został finalistą Olimpiady Umiejętności Hotelarskich. W dniach 25.-27.03.2024 Filip Grześkowiak przystąpił do finału Olimpiady Umiejętności Hotelarskich razem z 35 zakwalifikowanymi uczestnikami. Warto zauważyć, że w tym roku w Olimpiadzie wzięło udział 3200 uczniów z całej Polski, a Filip uzyskał pierwsze miejsce w województwie wielkopolskim co dało mu możliwość bycia jednym z najlepszych hotelarzy w Polsce. Jest to ogromny sukces naszego ucznia technikum hotelarskiego. Etap finału składał się z dwóch części: etapu pisemnego i praktycznej obsługi gości w poszczególnych działach hotelu ***** Willa Port w Ostródzie. Niestety nie wszystkim udało się dostać do pierwszej 15 i zostać laureatem, ale tak jak podkreślają organizatorzy już sam fakt udziału w ścisłym finale jest ogromnym sukcesem. Ponadto podczas pobytu w Ostródzie Filip razem z opiekunem Panią Marzeną Adamczak uczestniczył w ciekawych szkoleniach z branży hotelarskiej i zwiedzał Ostródę aby jeszcze lepiej poznać atrakcje turystyczne tego urokliwego miasteczka. Dzięki udziałowi w Olimpiadzie, Filip miał możliwość poznania nowych przyjaciół i korzystania z usług dodatkowych jakie w ramach pobytu w hotelu *****Willa Port przygotowali organizatorzy Olimpiady. Gratulujemy Filipowi ogromnego sukcesu i życzymy zdania egzaminów maturalnych i dostania się na wymarzone studia.

hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo hotelarstwo


19 marca 2024r.

Gościliśmy niemieckich nauczycieli


     Gościliśmy niemieckich nauczycieli, którzy zawitali do naszej szkoły w ramach realizowanego, przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, projektu Erasmus+ „Edukacja zawodowa bez granic – Berufsbildung ohne Grenzen” skierowanego do nauczycieli szkół zawodowych z powiatu neuruppińskiego. W trakcie spotkania z dyrektorem Zespołu Szkół zapoznani zostali z polskim systemem kształcenia zawodowego, poznali naszą szkołę. Następnie spotkali się z nauczycielami i wzajemnie wymienili swoje doświadczenia w pracy dotyczącej kształcenia zawodowego. Uczestniczyli także w lekcji jednej z klas hotelarskich, po której długi czas spędzili na rozmowach z naszymi uczniami. Celem wizyty niemieckich nauczycieli było zainicjowanie wspólnych projektów dotyczących wymiany z polskimi nauczycielami, a także uczniów w kształceniu zawodowym.

wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta wizyta


13 stycznia 2024r.

Studniówka klas Vb TL i Vc TH - Żurawiec 2024


     Tegoroczni maturzyści z klas Vc Technikum Hotelarskiego oraz Vb Technikum Logistycznego rozpoczęli dostojnym, staropolskim tańcem - polonezem swój bal studniówkowy. Nie brakowało niespodzianek i podziękowań, które na długo zostaną w naszej pamięci.
Część oficjalna obfitowała w podziękowania Dyrekcji, Wychowawcom i Gronu Pedagogicznemu min. za możliwość nauki w tak dogodnych warunkach, edukację i wykształcenie w nich odpowiednich postaw, które pomogą im realizować się na dalszym etapie kształcenia i w pracy. Maturzyści wykonali, w ramach niespodzianek, filmy prezentujące ich dorobek w trakcie 5 lat kształcenia w technikum, a nauczyciele przygotowali słodki poczęstunek dla uczniów w formie pięknego tortu, który dzięki Panu Krzysztofowi Derengowskiemu przygotowała Piekarnia - Cukiernia Jacek Błaszkowiak z Puszczykowa.
Młodzież w doskonałych nastrojach bawiła się, pozując do zdjęć i tańcząc w rytm muzyki. Uroczysta studniówka odbyła się dzięki zaangażowaniu młodzieży i wychowawców oraz wsparciu finansowemu rodziców, opiekunów oraz Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki, za co z całego serca dziękujemy.studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka


11 stycznia 2024r.

Spotkania z kulturą


     W ramach Koła Zainteresowań Spotkania z Kulturą odbył się wyjazd do Teatru Nowego na przedstawienie „Tak sobie w kosmosie pływam”. W przedsięwzięciu tym uczestniczyło łącznie 15 uczniów klasy IVb oraz Vc Technikum Hotelarskiego. W wyborze repertuaru wraz z uczniami kierowaliśmy się tematyką spektaklu oraz jego aktualnością. Spektakl opowiadał o wybranych problemach współczesnej młodzieży, takich jak uzależnienie od mediów społecznościowych oraz poczucie osamotnienia, spowodowane brakiem zrozumienia i akceptacji. Przedstawienie wywarło na uczniach duże wrażenie i dostarczyło wielu emocji. Po spektaklu odbyła się w teatrze dyskusja z jego twórcami i aktorami, podczas której uczniowie mieli okazję w sposób aktywny podzielić się swoją opinią na temat wydarzenia. Oczekiwanie na spektakl umilił nam wszystkim kot – mamy nadzieję, że nie był to, jak w wierszu Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”. Do zobaczenia podczas kolejnego spotkania z kulturą.
Alicja Hinc – prowadząca KZ Spotkania z Kulturą

teatr teatr teatr teatr teatr teatr


2 stycznia 2024r.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów.


     W tym roku szkolnym stypendium Prezesa Rady Ministrów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie zostało przyznane Oliwii Łukasik z kl. 5c TH. Ponieważ Oliwia nie mogła uczestniczyć w uroczystości wręczenia stypendium w Poznaniu stosowny akt nadania przekazano do szkoły, a dyrekcja wręczyła go naszej stypendystce.
Oliwii gratulujemy osiąganych wyników w nauce i otrzymanego wyróżnienia.

stypendium stypendium stypendium stypendium stypendium


18 grudnia 2023r.

Ogromny sukces hotelarzy.
Filip Grześkowiak finalistą Olimpiady Umiejętności Hotelarskich


     13 grudnia 2023r. podczas II etapu Olimpiady Umiejętności Hotelarskich w Poznaniu, nasi uczniowie z klasy 5c TH reprezentowali naszą szkołę podczas etapu okręgowego i uzyskali bardzo dobre wyniki.
Zgodnie z regulaminem Olimpiady Umiejętności Hotelarskich uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego otrzymują tytuł „finalisty” uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego.
Na podstawie wyników zawodów stopnia okręgowego do etapu centralnego został zakwalifikowany Filip Grześkowiak, który uzyskał najlepszy wynik w okręgu - 69 pkt., co daje możliwość uzyskania tytułu "finalisty" Olimpiady Umiejętności Hotelarskich.
Gratulujemy takiego sukcesu i trzymamy kciuki podczas udziału w etapie centralnym Olimpiady, który odbędzie się w marcu w Warszawie.
Zachęcamy hotelarzy do zgłębiania wiedzy i poszerzania wiadomości z zakresu hotelarstwa, aby w kolejnych latach następni hotelarze mogli uzyskać takie możliwości i walczyć o tytuły i nagrody. Tego wszystkiego życzymy Wam drodzy uczniowie w nadchodzącym Nowym Roku 2024.
Marzena Adamczak

hotel hotel hotel hotel hotel


18 grudnia 2023r.

Powstanie Wielkopolskie


     Odbył się, w dwóch turach, apel z okazji 105 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie to zostało przygotowane przez klasę IIb TH i p. Grzegorza Żurka. W spotkaniu wykorzystano utwór muzyczny zespołu Sandals – „Marsz ku wolności” nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego. Członkiem tego zespołu muzycznego jest nasz nauczyciel p. Krzysztof Wiącek. W apelu wykorzystano wiersze o Powstaniu Wielkopolskim i pieśni patriotyczne z okresu odzyskiwania niepodległości Polski.

Powstanie Wielkopolskie Powstanie Wielkopolskie Powstanie Wielkopolskie Powstanie Wielkopolskie Powstanie Wielkopolskie


14 grudnia 2023r.

Zostań mistrzem dobrych manier
Międzyszkolna Liga


     W naszej szkole przeprowadzony został konkurs savoir – vivre: „Zostań Mistrzem Dobrych Manier” w ramach organizowanej Międzyszkolnej Ligi. W przygotowaniu do konkursu pomagali uczniowie z klasy I c TH, II b TH oraz IV b TH.
Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły dwie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza z Puszczykowa oraz Szkoła Podstawowa z Pecnej. Każdą szkołę reprezentowało 3 uczniów, którzy rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach.
Uczniowie mieli między innymi okazję sprawdzić swoje umiejętności praktyczne nakrywając stół dla gości w restauracji oraz składając serwetki.
Ponadto w trakcie konkursu, przedstawiciele klasy II b TH w ramach zajęć z podstaw hotelarstwa przedstawili sieć Hoteli Qubus, do której przygotowali prezentację i krótkie pytania quizowe. Uczestnicy zapoznani zostali również z realizacją projektów Erasmus Plus "Hotelarze z Wodziczki - Europejski rynek pracy na Was czeka" oraz „Kreatywni Technicy z Wodziczki w nowoczesnej Europie”, w których uczestniczyli nasi hotelarze co tym samym zachęciło młodzież do udziału w tego typu mobilnościach zagranicznych.
Rezultat konkursu:
I miejsce i tytuł "Mistrza dobrych manier" zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej w Pecnej w składzie: Klaudia Szłapka, Zofia Domrzalska, Julia Wyzuj.
II miejsce i tytuł "Wicemistrza dobrych manier" zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Puszczykowie: Zosia Matysiak, Zofia Przynoga, Jakub Burzyński.
Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie młodzieży do konkursu i już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnych konkursach Międzyszkolnej Ligi.
Marzena Adamczak

liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga


7 grudnia 2023r.

Szycie nie jest trudne … a może?


     Ludziom szycie ręczne kojarzy się z czymś bardzo, bardzo pracochłonnym i wymagającym ogromnej cierpliwości. Kolejne skojarzenie to krzywe szwy i rwące się, supełkowate nitki. Podążając za igłą z nitką można się wyciszyć i pobyć sam ze sobą. Gdy ręce dbają o równy ścieg mózg uporządkowuje rozbiegane myśli!
W hotelu od czasu do czasu możemy spotkać się z sytuacją kiedy oderwany guzik, czy inna niespodzianka pokrzyżuje nam szyki. Co wtedy zrobić? Zawsze mamy do dyspozycji tzw. igielnik, w którym mamy niezbędne akcesoria, aby zaszyć „dziurę” czy przyszyć wspomniany guzik.
Ścieg ręczny to sposób układania nitki, przy użyciu igły, służący do połączenia ze sobą różnych materiałów, ale nie tylko. Można przeplatanie igły i nitki wykorzystać w formie ozdobnej - jako ściegi hafciarskie.
Hotelarze z klasy pierwszej na zajęciach zawodowych uczyli się ściegu ręcznego, który zawsze może się przydać, nie tylko w hotelu. Śmiechu było co nie miara.
Joanna Pajączek

hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze


23 listopada 2023r.

Hotelarze ćwiczą


     Składanie ręczników w różne figury przestrzenne to sztuka, która wywodzi się z japońskiego origami. Od pierwowzoru różni się przede wszystkim kształtem bazowym. Papier do origami obowiązkowo ma kształt kwadratu, do składania ręczników nadają się praktycznie każde ręczniki kąpielowe, które, jak wiadomo, są prostokątne.
Metoda składania została w przypadku ręczników nieco zmieniona i uproszczona, a ostateczne efekty nie są tak pełne szczegółów, jak w przypadku papieru. Mimo to ręcznik złożony w oryginalnego łabędzia, słonia, czy psa cieszy oko gości hotelowych w jednostkach mieszkalnych. Nasi hotelarze z klas drugich ćwiczyli swoje umiejętności na lekcjach zawodowych.
Było ... śmiesznie.
Joanna Pajączek

hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze hotelarze


6 - 8 listopada 2023r.

Hotelarze z Wodziczki zakochali się w Krakowie!


     Uczniowie klas czwartej i piątej technikum hotelarskiego zauroczyli się Krakowem. Miasto zachwyciło nas bogatym dziedzictwem historycznym i architektonicznym oraz przepiękną pogodą.
Pierwszego dnia pobytu w Krakowie poznaliśmy historię Wzgórza Wawelskiego. Przez wiele wieków koronowano tu królów i chowano najsłynniejsze postacie państwa polskiego. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała nam o historii miasta pokazując nam jego zabytki. Jednym z nich był kościół Mariacki z największym gotyckim ołtarzem średniowiecznej Europy. Rzeźbiarz Wit Stwosz pracował nad nim 12 lat.
Drugiego dnia pobytu zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W ciszy i zadumie poznaliśmy przerażającą prawdę o wojnie. Niech to świadectwo minionego czasu będzie przesłaniem dla współczesnego świata.
Trzeciego dnia pobytu po pysznym śniadaniu w trzygwiazdkowym Hotelu Secesja uczniowie zapoznali się ze standardami obiektu. Następnie wyruszyliśmy zwiedzać kolejne hotele. Dzięki czemu utrwaliliśmy wiadomości z historii hotelarstwa polskiego i połączyliśmy wiedzę z praktyką.
Trzydniowa wycieczka do Krakowa wzbogaciła nas na wielu płaszczyznach. Wyjątkowa atmosfera, połączenie starego i nowego świata, przepiękna pogoda wszystkie elementy sprawiły, że warto tutaj wrócić.
Część kosztów dofinansowano uczestnikom w ramach kółka turystyczno-hotelarskiego oraz pomocy ze strony pani Renaty Kubali. Za co serdecznie dziękujemy.

Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki Wycieczka hotelarzy z Wodziczki


26 października 2023r.

Olimpiada Umiejętności Hotelarskich


     W dniu 25 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się Olimpiada Umiejętności Hotelarskich.
Uczniowie musieli odpowiedzieć na 20 pytań testowych i rozwiązać 2 zadania praktyczne. Uczestnicy mogli korzystać z prostych kalkulatorów.
W zawodach I stopnia – szkolnych – wzięło udział 25 uczniów klas hotelarskich.
Już teraz możemy ogłosić, że do kolejnego etapu – zawodach II stopnia – okręgowych, zakwalifikowało się 2 uczniów z klasy 5 c TH:
Filip Grześkowiak
Mateusz Ratajczak.
Gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym etapie!
M Adamczak, J. Pajączek

stypendium

nagroda


17 października 2023r.

Klasy pierwsze mikroskopują


     Lekcje biologii nie zawsze muszą być nudne. Nasi hotelarze oraz logistycy przekonali się o tym na własnej skórze.
Praca z mikroskopem nie jest trudna, wystarczy postępować zgodnie ze sztuką mikroskopowania. W czasie lekcji poprzedzającej, uczniowie zostali poinstruowani teoretycznie o elementach budowy mikroskopu, a potem? … Potem się działo. Młodzież mogła samemu zobaczyć np. odnóże kroczne muchy, przekrój przez łodygę bawełny, czy wiele innych preparatów. Młodzi adepci pracy z mikroskopem musieli również zmierzyć się z naszkicowaniem skórki epidermalnej cebuli, a nie jest to łatwe zadanie.
Ciekawym dopełnieniem lekcji była praca z mikroskopem, który posiada ekran na którym można zaobserwować preparat, który uczniowie mieli naszkicować.
Joanna Pajączek

mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy


11 września 2023r.

Bardzo wysokie wyniki egzaminów zawodowych w technikum!


     Poznaliśmy wyniki egzaminów zawodowych, które odbyły się w czerwcu 2023r. Zarówno uczniowie Technikum Logistycznego, jak i Technikum Hotelarskiego osiągnęli zdawalność wyższą niż w Okręgu.
W zawodzie technik logistyk do egzaminu w kwalifikacji SPL.01 (obsługa magazynów) przystąpiło 26 uczniów, z czego zdało 23 (88,46%).
Średni wynik w części pisemnej – 73,12% (próg zdawalności 50%).
Średni wynik w części praktycznej – 86,84% (próg zdawalności 75%). Warto dodać, że 2 uczniów uzyskało z tej części egzaminu 100%.
W zawodzie technik hotelarstwa do egzaminu w kwalifikacji HGT.03 (Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie) przystąpiło 10 uczniów, z czego zdało 9 (90,00%).
Średni wynik w części pisemnej – 80,60% (próg zdawalności 50%),
Średni wynik w części praktycznej – 83,50% (próg zdawalności 75%).
Sukces naszej szkoły jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia i zaangażowania całej społeczności. Gratulujemy naszym uczniom wysokich indywidualnych wyników, które są dla nauczycieli motywacją do pracy i źródłem satysfakcji!
Blanka Świtaj-Łukasik

wyniki egzaminów

wyniki egzaminów


Partnerzy
hotelarzy
Technikum
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w MosinieMorena Hotel w Mosinie

HOTEL MAX w Luboniu

LAKE HOTEL w Dymaczewie

Szablewski Hotel w Dymaczewie


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja