8 lutego 2018r.

Spotkanie z prof. Maciejem Głydą

w ramach kampanii

Drugie życie – Transplantacja – Masz dar uzdrawiania

Drugie życie      W Zespole Szkól im. Adama Wodziczki w Mosinie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Drugie życie” z prof. UZ dr hab. n. med. Maciejem Głydą, ekspertem medycznym kampanii, konsultantem w województwie wielkopolskim i lubelskim w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz osobą po przeszczepie serca – panem Karolem Prętnickim.
     Na początku spotkania młodzież przedstawiła zebranym gościom inscenizację opartą na motywach dramatu Stanisława Mrożka „Tango”, gdzie został uchwycony fragment dotyczący oświadczenia woli. Następnie krótko przedstawiono dane dotyczące transplantacji, po czym zaproszono do wykładu eksperta kampanii – prof. Macieja Głydę.
     Prof. Głyda, który jest ordynatorem Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Urologii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu przybliżył fakty związane z przeszczepianiem narządów. Wytłumaczył dlaczego przeszczepia się narządy, przedstawił krótką historię transplantacji na świecie i w Polsce. Pan profesor wyjaśnił między innymi: co to jest śmierć mózgowa, kiedy można pobrać narządy do przeszczepu oraz w jaki sposób można pozyskać organy (od żywego dawcy oraz od dawcy zmarłego).
     Ekspert medyczny omówił także obowiązki lekarza oraz warunki prawne pobierania narządów w celu ich przeszczepienia. Podkreślił, że ważną rolą odgrywa pisemne oświadczenie woli.
     W dalszej części wykładu Profesor scharakteryzował procedurę pobrania narządów, a także samą transplantację, warunki powodzenia przeszczepu oraz zwrócił uwagę, że czas to główny wróg transplantologów.
     Profesor Głyda dogłębnie wyjaśnił na przykładach istotę przeszczepów krzyżowych i kaskadowych (łańcuchowych) oraz zaznajomił słuchaczy z danymi liczbowymi dotyczącymi transplantacji.
     W ostatniej części swojej prelekcji ordynator przestrzegał przed nielegalnymi transplantacjami i handlem narządami. Na sam koniec profesor jeszcze raz podkreślił wagę pisemnego oświadczenia woli i poinformowania bliskich o swojej decyzji. Prelekcję zakończyły pytania do eksperta dotyczące transplantacji.
     W drugiej części spotkania swoim doświadczeniem związanym z chorobą, oczekiwaniem na przeszczep i z życiem po przeszczepie podzielił się ze zgromadzonymi pan Karol Prętnicki, który jest już ponad 16 lat po przeszczepie serca.
     Młodzież po wysłuchaniu historii pana Karola, również zadała pytania dotyczące przeszczepu serca.
     Na sam koniec został przeprowadzony quiz dotyczący transplantacji, gdzie zebrani goście mogli wykazać się swoją wiedzą oraz zdobyć małe upominki.
Organizatorzy spotkania:
Ewa Janicka
Joanna Pajączek
Dagna Mikołajczak






Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja