26 października 2017r.

Doniosłość kształcenia zawodowego na współczesnym rynku pracy

     W Zespole Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie odbyła się konferencja pn. „Doniosłość kształcenia zawodowego na współczesnym rynku pracy”, konferencja skierowana była do doradców zawodowych, pedagogów, psychologów zajmujących się doradztwem edukacyjno-zawodowym w szkołach oraz przedstawicieli lokalnego rynku pracy – pracodawców współpracujących ze szkołą.
     Konferencję rozpoczęła powitaniem gości wicedyrektor Zespołu Szkół w Mosinie p. Anna Sawińska, która nakreśliła ideę i cel spotkania jakim jest zwiększenie zainteresowania kształceniem zawodowym wśród gimnazjalistów, uczniów szkół podstawowych, motywacje uczniów wybierających szkołę i zawód oraz budowanie społecznego zaufania do kształcenia zawodowego.
     Następnie swój wykład pt. „Jakość kształcenia zawodowego” wygłosił dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie p. Paweł Zawieja. Pan dyrektor podkreślił, że nowoczesne kształcenie zawodowe wymaga ciągłych inwestycji w środki edukacyjne niezbędne do realizacji procesu kształcenia. Wyposażenie Zespołu Szkół, wieloletnia tradycja i doświadczenie, doskonale przygotowana i profesjonalna kadra nauczycielska naszej szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, a także współpraca i dialog z pracodawcami są kluczowymi czynnikami dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy. Dyrektor zwrócił uwagę na bardzo dobre przygotowanie absolwentów mosińskiej szkoły zawodowej do wejścia na rynek pracy, wysoki poziom i zdawalność egzaminów zewnętrznych oraz sukcesy w konkursach zawodowych, stałe rozszerzanie oferty edukacyjnej szkoły. Prelegent podkreślił, że ważnym kierunkiem podnoszenia kwalifikacji uczniów jest prowadzony w szkole projekt praktyk zagranicznych "Hotelarze z Wodziczki - europejski rynek pracy na Was czeka". Uczniowie biorący udział w zagranicznych praktykach wykazują się dużymi kompetencjami społecznymi i zawodowymi.
     Z kolei kierownik szkolenia praktycznego, p. Krzysztof Derengowski, wystąpił z wykładem „Dobre praktyki zawodowe”. Omówił zasady prowadzenia przygotowania praktycznego i teoretycznego młodocianych pracowników - uczniów szkoły branżowej (wcześniej zasadniczej szkoły zawodowej). Wskazał, że praktyki zawodowe w Zespole Szkół prowadzone są w rzeczywistych warunkach pracy, w zakładach pracy, a także na stażach zagranicznych. Podkreślona została rola pracodawców szkolących młodocianych pracowników w przygotowywaniu uczniów do egzaminu zawodowego, realizację programu wychowawczego szkoły, czy udział w ocenianiu kompetencji zawodowych uczniów.
     Zaproszenie do udziału w konferencji przyjął dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, p. Tomasz Wika, który przedstawił ogólną definicję rzemiosła, wszystkie elementy systemu kształcenia zawodowego, strukturę szkół zawodowych/branżowych, listę zawodów, w których mogą kształcić szkoły, zawody zanikające, omówił egzaminy potwierdzające kwalifikacje i współpracę WIR z naszym Zespołem Szkół.
     Następnie głos zabrała koordynatorka Gminnego Centrum Informacji w Mosinie, p. K. Adamczyk-Pięta, z wykładem pn. „Rola Gminnego Centrum Informacji w Mosinie w promocji kształcenia zawodowego”, przedstawiona została oferta GCI, sytuacja lokalnego rynku pracy, współpraca z naszym Zespołem Szkół i doradcą zawodowym, a także organizowane corocznie Targi Edukacji i Pracy w Mosinie i udział naszych uczniów jako wystawców w tym przedsięwzięciu.
     W trakcie dyskusji, która wywiązała się po zakończonych prelekcjach, p. Tomasz Potocki, pracodawca współpracujący z naszą szkołą, a jednocześnie absolwent naszego Zespołu Szkół, podzielił się z uczestnikami konferencji przykładem swojej ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej. Od ukończenia szkoły zasadniczej, w naszym Zespole Szkół, po studia wyższe, własną firmę, a obecnie szkolenie młodocianych pracowników w ramach współpracy z naszą szkołą. Przybyli przedsiębiorcy i ich przedstawiciele rozpoczęli dyskusję na temat promocji kształcenia zawodowego wśród uczniów szkół podstawowych. Z kolei przedstawiciele szkół podstawowych podzielili się uwagami dotyczącymi wyborów uczniów związanych z dalszą ścieżką edukacyjno-zawodową, wpływu rodziców na dokonywane wybory uczniów oraz wyrazili wolę współpracy w ramach prowadzenia zajęć z zakresu zawodoznawstwa i doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach. Podczas dyskusji podkreślona została konieczność współpracy szkół z otoczeniem społecznym, lokalnym rynkiem pracy w szczególności z pracodawcami szkolącymi młodocianych pracowników, którzy zgodzili się, iż częściej powinni być partnerami szkół. Wyrazili oni akces współpracy ze szkołami podstawowymi, którą to koordynować będzie doradca zawodowy z Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, pani Anna Małecka.
     W konkluzji padła propozycja zajęć z zakresu zapoznania młodzieży ze szkół podstawowych z zawodami i możliwościami kształcenia w szkole branżowej, odbywania praktyk zawodowych w zakładach pracy przy udziale pracodawców i doradcy zawodowego Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie. Ważnym tematem, z punktu widzenia kształcenia zawodowego jest doradztwo edukacyjno-zawodowe ze szczególnym zwróceniem uwagi na planowanie indywidualnych ścieżek edukacyjnych i zawodowych uczniów. Prowadzenie tego doradztwa wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami w dużym stopniu zwiększa szanse absolwentów szkół na rynku pracy. Dyskusja i wnioski z niej płynące pozwalają mieć nadzieję na znalezienie „złotego środka”, aby oba sektory: edukacji i pracodawców łączyło jak najwięcej w zakresie promocji i jakości kształcenia zawodowego.






Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja