9 lutego 2016r.

Dzień zawodowy

     We wtorek, już po raz trzeci zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie z gimnazjalistami. Co roku w ramach „Dnia zawodowego” przygotowujemy dla młodzieży z okolicznych gimnazjów warsztaty, podczas których mogą w praktyce poznać specyfikę pracy w różnych zawodach. W tym roku gościliśmy uczniów z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Mosinie, Gimnazjum z Rogalina i Rogalinka, Gimnazjum ze Starych Oborzysk i Racotu oraz Gimnazjum z Borowa i Pecnej. Łącznie odwiedziło nas w tym dniu stu pięćdziesięciu gimnazjalistów klas trzecich, którzy już dzisiaj stoją przed trudnym wyborem dalszego kierunku kształcenia. Z tego powodu postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i zapewnić możliwość zdobycia wiedzy na temat różnych zawodów i sprawdzenia swoich predyspozycji w niektórych z nich.
     Na gimnazjalistów spoza Mosiny, o umówionej godzinie, czekał pod szkołą autokar wraz z doradcą zawodowym z Zespołu Szkół w Mosinie – panią Anną Małecką, która już podczas podróży zapoznawała naszych gości z szerokim wachlarzem zawodów, jakie można zdobyć kształcąc się w Zasadniczej Szkole Zawodowej naszego Zespołu Szkół. Uczniowie dowiedzieli się jak zdobyć praktykę w wymarzonym zawodzie i do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku trudności.
     Na miejscu czekały na nich już kolejne atrakcje – zmierzenie się w praktyce z niektórymi zadaniami wykonywanymi na co dzień przez logistyków i hotelarzy. Zaraz po oficjalnym przywitaniu gości przez Dyrektora Zespołu Szkół – pana Pawła Zawieję, zostali oni zaproszeni do zawodowej przygody.
     Warsztaty logistyczne dostarczyły młodzieży bardzo dużo emocji i nowych wrażeń. Jedno z zadań wymagało uformowania ładunku na paletach w celu realizacji zamówienia klienta. W trakcie ćwiczenia przekonali się, że waga i wysokość ładunku ma bardzo istotne znaczenie podczas realizacji procesu transportowego. Rywalizacja polegała na sformowaniu, do tego zlecenia, możliwie jak najmniejszej ilości paletowych jednostek ładunkowych. Determinacja i chęć pokonania innych uczestników – te czynniki spowodowały, iż nieliczni mieli problemy z prawidłowym wykonaniem tego zadania.
     Zaraz po zmaganiach z prawidłowym ułożeniem ładunków na paletach, przyszła kolej na wykorzystanie nowoczesnych technologii w logistyce. Zadaniem gimnazjalistów, wyposażonych w tablety, było odnalezienie ukrytych na korytarzu szkoły QR kodów, zeskanowanie ich i odpowiedź na zakodowane w nich pytania logiczne. Prawidłowe rozwiązania naszych zagadek często były dla uczestników zaskakujące, dostarczając tym samym - powodów do uśmiechu.
     W takim radosnym nastroju, nasi młodsi koledzy udawali się na warsztaty do pracowni hotelarskiej. A tu też wiele się działo…
     Warsztaty hotelarskie rozpoczęły się od przedstawienia tajników zawodu przez prowadzących pokaz. Gimnazjaliści dowiedzieli się z niego, jakich predyspozycji uczą się przyszli hotelarze w naszym Zespole Szkól. Zostali zapoznani z pracą hotelarzy oraz ich planami na przyszły rok.
     Następnie młodzież gimnazjalna obejrzała scenki hotelarskie, dotyczące profesjonalnej obsługi gości w hotelu. Znalazło się tutaj miejsce na odrobinę humoru w postaci zbłąkanego Clowna, który chciał wynająć pokój. Kolejne zadania należało potraktować poważniej, ponieważ polegały one na wymeldowaniu gościa w języku niemieckim, a także powitaniu gościa VIP przez dyrektora hotelu.
     Gimnazjaliści mieli okazję do obejrzenia filmu na temat housekeepingu, prezentującego przygotowania służby pięter do sprzątania w pokojach gości. Zasłuchana młodzież, po krótkim wprowadzeniu, zmagała się z zadaniami konkursowymi ze znajomości języka angielskiego. Należało odpowiedzieć na trzy pytania, dotyczące przedmiotów w wózku pokojowej oraz procedur wchodzenia do śpiącego lub zapracowanego gościa. Młodzież wzięła również udział w konkursie z języka niemieckiego, w którym musiała opowiedzieć, czego dotyczyła scenka zaprezentowana przez uczniów 3 klasy hotelarskiej. Dzięki tym krótkim konkursom uczniowie gimnazjów dowiedzieli się, że dobry hotelarz musi posługiwać się co najmniej dwoma językami obcymi.
     W dalszej części pokazu hotelarskiego zaprezentowano techniki składania ręczników. Młodzież przekonała się, że ułożenie łabędzia czy słonia z ręcznika jest bardzo prostym sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu łóżka w pokoju hotelowym.
     Ponadto gimnazjaliści obejrzeli wzorcowo przygotowany przez uczniów klasy drugiej i trzeciej technikum pokój hotelowy oraz spróbowali słodkiego poczęstunku.
     Pokaz hotelarski cieszył się dużym zainteresowaniem, a młodzież wychodziła z niego z uśmiechami na twarzach. Dla naszych hotelarzy był to doskonały moment, aby utrwalić zdobytą wiedzę i wykorzystać ją w praktyce.
     Gimnazjaliści mieli także okazję obejrzeć szkołę po remoncie i przekonać się, jak wygląda codzienna praca w Zespole Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie. Przyglądali się prowadzonym zajęciom, oglądali pracownie przedmiotowe i zawodowe, zwiedzili bibliotekę szkolną i nowoczesne obiekty sportowe.



Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Mosina, 9 lutego 2016r.





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja