mapa witryny   


Technikum - technik logistyk

AKTUALNOŚCI

2023/2024




6 lutego 2024r.

Klasa Ib TL w Stacji Bowling


     Uczniowie klasy 1b technikum logistycznego wybrali się wraz z opiekunami: Panem Arkadiuszem Dobraś oraz Panią Małgorzatą Nowak na wycieczkę do Stacji Bowling w Krośnie. Młodzież z wielkim zacięciem grała w kręgle oraz bilarda. Były to ciekawe zajęcia, które integrowały zespół klasowy. Dodatkiem do niniejszych zajęć sportowych była smaczna pizza, przyrządzona w restauracji. Po tak udanym dniu wszyscy wróciliśmy do szkoły.
Arkadiusz Dobraś

logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy


15 stycznia 2024r.

Logistycy w parku trampolin


     Uczniowie klasy III a technikum logistycznego uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Celem wyjazdu do stolicy Wielkopolski był park trampolin Grawitacja - jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie miasta. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych, strefy Air Bag, boiskach do koszykówki i siatkówki z trampolinami, czy też tor przeszkód Ninja. Pobyt w Stacji Grawitacja sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia dla mięśni całego ciała.
Przemysław Sadowski

logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy logistycy


13 stycznia 2024r.

Studniówka klas Vb TL i Vc TH - Żurawiec 2024


     Tegoroczni maturzyści z klas Vc Technikum Hotelarskiego oraz Vb Technikum Logistycznego rozpoczęli dostojnym, staropolskim tańcem - polonezem swój bal studniówkowy. Nie brakowało niespodzianek i podziękowań, które na długo zostaną w naszej pamięci.
Część oficjalna obfitowała w podziękowania Dyrekcji, Wychowawcom i Gronu Pedagogicznemu min. za możliwość nauki w tak dogodnych warunkach, edukację i wykształcenie w nich odpowiednich postaw, które pomogą im realizować się na dalszym etapie kształcenia i w pracy. Maturzyści wykonali, w ramach niespodzianek, filmy prezentujące ich dorobek w trakcie 5 lat kształcenia w technikum, a nauczyciele przygotowali słodki poczęstunek dla uczniów w formie pięknego tortu, który dzięki Panu Krzysztofowi Derengowskiemu przygotowała Piekarnia - Cukiernia Jacek Błaszkowiak z Puszczykowa.
Młodzież w doskonałych nastrojach bawiła się, pozując do zdjęć i tańcząc w rytm muzyki. Uroczysta studniówka odbyła się dzięki zaangażowaniu młodzieży i wychowawców oraz wsparciu finansowemu rodziców, opiekunów oraz Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki, za co z całego serca dziękujemy.



studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka studniówka


8 stycznia 2024r.

Logistycy w Volkswagenie


     W grudniu uczniowie klasy 4a Tl udali się na fascynującą lekcję w głąb nowoczesnej technologii procesu produkcyjnego samochodów dostawczych marki Volkswagen Transporter w Swarzędzu. Było to niesamowite doświadczenie dla uczniów, gdzie mieli możliwość zobaczyć na "żywo" proces produkcji samochodu oraz najnowocześniejsze wyposażenie przedsiębiorstwa w Poznaniu.
Przemysław Sadowski

wycieczka wycieczka wycieczka


5 stycznia 2024r.

Razem możemy więcej…


     Uczniowie klasy 3a Tl zorganizowali akcję charytatywną mającą na celu zbiórkę pieniędzy potrzebnych na leczenie dla chorej na SMA (Rdzeniowy zanik mięśni) 10 miesięcznej Wiktorii.
W trakcie zbiórki można było zakupić czekoladę do picia albo herbatę z przyprawami, które zostały przygotowane przez uczniów 3a TL. Razem udało się zebrać kwotę 524zł. Całość została przekazana dla potrzebującej dziewczynki. Mamy nadzieję, że kwota przybliży szansę na kosztowne leczenie. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspomogły zbiórkę. Warto pamiętać, że pomagając innym, pomagamy również sobie.
Przemysław Sadowski

akcja akcja akcja akcja akcja akcja akcja akcja akcja akcja akcja akcja


8 grudnia 2023r.

Logistycy w Berlinie


     Grupa logistyków z klasy Ia TL wzięła udział w wycieczce zawodowej. Uczniowie mieli okazję poznać zasady Kazien, Kanban oraz Lean w praktyce - zwiedzali fabrykę motorów BMW w Berlinie. W czasie pobytu doskonalili również język angielski i poznawali berlińską logistykę miejską. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie stolicy Niemiec ze słynnymi zabytkami m.in. remontowaną aktualnie Bramą Brandenburską. Niewątpliwie wyjazd był ciekawą formą zapoznania się z procesem produkcji.
Przemysław Sadowski

logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk


1 grudnia 2023r.

Andrzejki na Festiwalu


     Uczniowie kl. 1aTL, 1bTL i 2aTL andrzejkowy szkolny dzień wcale nie spędzili na zabawie. Brali intensywny udział w kilkugodzinnym Wirtualnym Festiwalu Umiejętności Zawodowych. Uczniowie zamiast Andrzejkowych wróżb poznawali specyfikę pracy w obszarach handlu oraz szeroko rozumianej logistyki. Poszczególne prelekcje prowadzili dla nich pracownicy Grupy Eurocash, trenerzy Akademii Umiejętności oraz przedstawiciele innych firm, posiadający bogate doświadczenie zawodowe w branżach FMCG i TSL, dysponujący szeroką wiedzą fachową. Celem Wirtualnego Festiwalu Umiejętności Zawodowych było również przekazanie uczniom wiedzy, w ramach doradztwa zawodowego, jak m.in. planować swoją ścieżkę kariery, jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jak rozwijać kompetencje zawodowe i osobiste. Nie było lania wody, ani wosku…za to zostało dużo przydatnych informacji podanych na tacy. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w przyszłości z nich skorzystają, bo takie Andrzejki też swoje zalety mają :).
Blanka Świtaj-Łukasik

festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal festiwal


27 listopada 2023r.

Warsztaty z Raben Group


     W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w XVI edycji programu Otwarta Firma.
Dla przedsiębiorstwa, to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania lub poszerzenia kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące młodzież do planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Program jest skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Założeniem projektu jest zapoznanie młodzieży z lokalnym środowiskiem pracy i potencjalnymi pracodawcami poprzez organizację spotkań z przedstawicielami firm i instytucji.
Młodzież kl. V technikum logistycznego oraz hotelarskiego uczestniczyła w warsztatach dotyczących modułu Biznes przy tablicy. Tematem warsztatów był: "Pracownik i pracodawca" który przedstawiła zaproszona do naszej szkoły Pani Martyna Andrzejewska z Firmy RABEN GROUP.

warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty


24 listopada 2023r.

Zarządzanie zapasami


     Zarządzanie zapasami to proces planowania przepływu towarów w przedsiębiorstwie, który odbywa się formie ciągłego cyklu zamawiania, magazynowania, produkcji, sprzedaży i uzupełniania zapasów towarów.
Młodzież z klasy pierwszej technikum logistycznego na zajęciach „zapasy i magazynowanie” wzięła udział w symulacji zarządzania zapasami. Ich zadaniem było kontrolowanie, prognozowanie i zamawianie zapasów przy jednoczesnym optymalizowaniu kosztów transportu i magazynowania towarów. Efekty podejmowanych przez uczniów decyzji rejestrowane i podliczane były przez arkusz kalkulacyjny na bieżąco, jednak uczestnicy symulacji mogli zapoznać się z nimi po zakończonym zadaniu. Mogli wtedy przeanalizować, jakie wygenerowali, przez rok, koszty transportu i magazynowania, jaki był ich poziom obsługi klienta i ile wyniósł całkowity koszt gromadzenia i utrzymania zapasów w analizowanym okresie.
Wszyscy uczniowie dzielnie zmagali się z zadaniem, jednak porównanie wyników pozwoliło na wyłonienie niekwestionowanego mistrza zarządzania zapasami w warunkach zapotrzebowania niezależnego. Najniższe koszty przy wysokim poziomie obsługi klienta uzyskała Agata Matuszkowiak.
Gratulacje dla Agaty!

Beata Zakrzewska

zapasy zapasy zapasy zapasy zapasy zapasy zapasy zapasy


22 listopada 2023r.

„Wszyscy, z definicji, jesteśmy konsumentami”


     Młodzież klas IVb TL i IIb BS1S spotkała się z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Poznaniu Markiem Radwańskim.
Rzecznik wyjaśniał uczniom podstawowe zagadnienia prawa konsumenckiego. Przypomniał znaną frazę prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego z 15 marca 1962 roku, który stojąc przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, wypowiedział sentencję: „Consumers, by definition, include us all (...)” – „Wszyscy, z definicji, jesteśmy konsumentami”. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaprezentował wtedy projekt ustawy o prawach konsumentów (Kennedy's Bill of Rights) zawierający cztery podstawowe prawa do:
       • informacji,
       • bezpieczeństwa,
       • wyboru produktów i usług,
       • wyrażania opinii.
Potem katalog rozszerzono o kolejne prawa do:
       • zaspokajania podstawowych potrzeb,
       • dochodzenia roszczeń,
       • edukacji,
       • zdrowego środowiska.
Polscy konsumenci mają bardzo podobne prawa, co wyjaśniał młodzieży Rzecznik.
Rzecznik wyjaśniał młodzieży prawne pojęcie konsumenta. Zgodnie z najbardziej powszechną definicją zawartą w art. 22(1) Kodeksu cywilnego, za konsumenta rozumie się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Rzecznik wyjaśnił, że w pozostałych aktach prawnych znajdują się inne szczególne definicje konsumenta. Potem przeszedł do omawiania ogólnych zasad zawierania umów, wyjaśniając takie pojęcia jak zdolność prawna, zdolność do czynności prawnych, oświadczenie woli, czynność prawna, przedsiębiorca, działalność gospodarcza. Młodzież dowiedziała się czy można zawrzeć umowę w sposób dorozumiany. Rzecznik wyjaśnił jakie znaczenie prawne ma miejsce i sposób zawarcia umowy, wyjaśniając czym różni się zawarcie umowy w lokalu przedsiębiorstwa od zawarcia jej poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Młodzież zaznajomiła się też z obowiązkami informacyjnymi ciążącymi na przedsiębiorcy proponującym, a potem zawierającym umowę z konsumentem. Dalej omawiano konsumenckie prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. Uczniowie dowiedzieli się od jakich umów zawieranych w ten sposób nie można odstąpić, jak skutecznie od umowy odstąpić, jakie terminy obowiązują konsumenta, jak przedsiębiorca rozlicza się z konsumentem i w jakim czasie konsument musi oddać towar sprzedawcy. Uczniowie dowiedzieli się też, czy można, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami można odstąpić od umowy zawieranej w lokalu przedsiębiorstwa. Rzecznik wyjaśniał także czy warto zbierać paragony i faktury za zakupy. Wyjaśnił wieloznaczne i kontrowersyjne pojęcie reklamacji i terminów związanych z tym pojęciem, a szczególnie kwestię terminu 14 dni na ustosunkowanie się do reklamacji przez przedsiębiorcę. Bardzo ważną częścią spotkania było omówienie przepisów o rękojmi, niezgodności towaru z umową i gwarancji. Na zakończenie Rzecznik zaprosił młodzież do udziału w kolejnej edycji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej, której finał odbędzie się wiosną 2024 r.

konsument konsument konsument konsument konsument konsument konsument konsument


9 listopada 2023r.

Logistyka „od kuchni”.


          Zajęcia w klasie 2 technikum logistycznego, których głównym celem było rozpoznanie rodzajów i przyczyn strat w procesach przemieszczania i przechowywania dóbr, rozpoczęliśmy od przeanalizowania codziennych domowych czynności. Każdego dnia, w każdej kuchni wykonujemy operacje związane z przesypywaniem, przelewaniem czy przekładaniem z naczynia do naczynia różnych, potrzebnych nam produktów. Często, na przygotowanie potrawy, napoju czy zwykłej owsianki mamy ograniczoną ilość czasu – spieszymy się do pracy, szkoły… Lecz czy zastanawialiście się kiedyś nad tym ile przy tym tracimy cennego produktu? Tak, tracimy… sprzątając jego resztki z blatu kuchennego, podłogi czy wyrzucając słoiczek po miodzie i butelkę po oliwie.
Dla lepszego zrozumienia tematu, niektóre z tych codziennych aktywności wykonaliśmy w klasie. Rezultat? Rozsypany ryż, mąką oraz rozlana oliwa, która dodatkowo uporczywie przylega do ścianek naczynia i nie daje się przelać w całości. Ale to tylko niewielka część problemów z niesfornym towarem.
Jeśli te niewielkie ilości utraconego towaru w kuchni czy podczas doświadczenia w klasie przeniesiemy na ilość utraconego towaru przy wielotonowych manipulacjach magazynowych, to okaże się, że takim stratom warto już zapobiegać. A być może uczniowie już od teraz spojrzą na rozsypane czy rozlane resztki produktów w swoim domu z innej perspektywy.
Beata Zakrzewska

logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk


20 października 2023r.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna


     12 uczniów przystąpiło do rywalizacji z uczniami z całej Polski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej.. W trakcie I etapu rozwiązywali oni test złożony z 25 pytań dotyczących szeroko pojętej logistyki. Zadania obejmowały zagadnienia z części magazynowej oraz transportu i spedycji. Przyszli logistycy mieli możliwość rozwiązywania zadań na komputerze, smartfonie lub tablecie Do II etapu, który odbędzie się 13.12.2023r zakwalifikowało się siedmioro uczniów. Gratulujemy zdobytych wyników i trzymamy kciuki w kolejnej części, która tym razem będzie w formie praktycznej.
Przemysław Sadowski

logistyk logistyk logistyk logistyk


19 października 2023r.

Logistyka to logika


     Kolejny etap w kształceniu młodych logistyków odbył się z wykorzystaniem metody nauczania zwanej „wejściem smoka”. Jest to popularna w Niemczech metoda nauczania przedmiotów zawodowych. Polega ona na wejściu nauczyciela do klasy z pilnym problemem do rozwiązania, w którym znaczącą rolę odgrywają uczniowie. Muszą oni dość szybko rozwiązać przedstawiony problem w sposób empiryczny. Problemem, z którym zmierzyli się logistycy z klasy pierwszej było obliczenie zapotrzebowania materiałowego do produkcji wyrobu gotowego w postaci „Romantycznego zestawu sushi dla dwojga”. Uczniowie dysponowali określoną ilością zapasów asortymentu składającego się na wyrób gotowy oraz strukturą wyrobu gotowego. Ich zadaniem było ustalenie ilości brakującego zapasu do utworzenia oczekiwanego zestawu. Jak to w przedsiębiorstwach bywa – w zespole do wykonania tego zadania znaleźli się specjaliści do spraw planowania jak i kontrolerzy jakości wykonania zadania. A wszystko w celu utrzymania wysokiego poziomu obsługi klienta…
Trochę zabawy, trochę logicznego myślenia i planowanie realizacji zamówienia zostało zakończone sukcesem!
Beata Zakrzewska

logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka logistyka


17 października 2023r.

Klasy pierwsze mikroskopują


     Lekcje biologii nie zawsze muszą być nudne. Nasi hotelarze oraz logistycy przekonali się o tym na własnej skórze.
Praca z mikroskopem nie jest trudna, wystarczy postępować zgodnie ze sztuką mikroskopowania. W czasie lekcji poprzedzającej, uczniowie zostali poinstruowani teoretycznie o elementach budowy mikroskopu, a potem? … Potem się działo. Młodzież mogła samemu zobaczyć np. odnóże kroczne muchy, przekrój przez łodygę bawełny, czy wiele innych preparatów. Młodzi adepci pracy z mikroskopem musieli również zmierzyć się z naszkicowaniem skórki epidermalnej cebuli, a nie jest to łatwe zadanie.
Ciekawym dopełnieniem lekcji była praca z mikroskopem, który posiada ekran na którym można zaobserwować preparat, który uczniowie mieli naszkicować.
Joanna Pajączek

mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy mikroskopy


16 października 2023r.

Logistycy u Vincentego van Gogha


     Logistycy klas Ia i IIIa TL mieli okazję uczestniczyć w wystawie Van Gogh Multi-Sensory Exhibition, która odbyła się w Poznaniu na Targach. Prace słynnego artysty zostały zaprezentowane dzięki technologii Digital Art. 360, co przenosi widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Uczniowie obejrzeli obrazy artysty wyświetlane jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Cały cykl wizualny wystawy został wzbogacony nastrojową muzyką, co udoskonaliło wrażenie nowoczesnego obcowania ze sztuką.

malarstwo malarstwo malarstwo malarstwo malarstwo malarstwo malarstwo malarstwo


5 października 2023r.

Komunikacja w logistycznym łańcuchu dostaw


     Na kolejnych zajęciach z logistyki nasi najmłodsi uczniowie mieli okazje poznać znaczenie informacji w przedsiębiorstwie i łańcuchu dostaw, podczas ćwiczenia – eksperymentu. W jego wyniku uświadomiliśmy sobie wagę rzetelnej komunikacji i informacji zwrotnej. Uczniowie wspólnie zastanawiali się co było „nie tak” z przekazywaną wszystkim informacją, skoro efekty ich pracy były tak różne. Sprawcą zamieszania okazały się niejasne, nieprecyzyjne komunikaty i jednostronna komunikacja.
Mam nadzieję, że uczniowie wyraźnie poczuli jaką moc ma sposób przekazywania informacji i interakcja między nadawcą a odbiorcą.
Warto pamiętać, że prawidłowa komunikacja i precyzyjna informacja mają niebanalne znaczenie nie tylko w logistyce ale również w codziennych kontaktach z ludźmi.
Beata Zakrzewska

logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk logistyk


12 września 2023r.

Poznajemy się ;)


     Uczniowie kl. IA TL brali aktywny udział w zajęciach integracyjnych zorganizowanych i przeprowadzonych przez Panią pedagog Małgorzatę Nowak. Spotkanie miało na celu poznanie osobowości uczniów, poznanie siebie nawzajem oraz integrację zespołu klasowego. Zaproponowane i przeprowadzone gry i zabawy wymagały współpracy oraz kreatywności każdego z uczestników. Uczniom towarzyszyła i kibicowała wychowawczyni. Podczas zajęć był czas na rozmowy i zadawanie pytań, dzięki którym młodzież wraz z wychowawcą mogli się poznać i dowiedzieć więcej o sobie. Życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym uczniom Technikum Logistycznego, niech ich pobyt w szkole każdego dnia będzie wspaniałą przygodą!
Blanka Świtaj-Łukasik

technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk


11 września 2023r.

Bardzo wysokie wyniki egzaminów zawodowych w technikum!


     Poznaliśmy wyniki egzaminów zawodowych, które odbyły się w czerwcu 2023r. Zarówno uczniowie Technikum Logistycznego, jak i Technikum Hotelarskiego osiągnęli zdawalność wyższą niż w Okręgu.
W zawodzie technik logistyk do egzaminu w kwalifikacji SPL.01 (obsługa magazynów) przystąpiło 26 uczniów, z czego zdało 23 (88,46%).
Średni wynik w części pisemnej – 73,12% (próg zdawalności 50%).
Średni wynik w części praktycznej – 86,84% (próg zdawalności 75%). Warto dodać, że 2 uczniów uzyskało z tej części egzaminu 100%.
W zawodzie technik hotelarstwa do egzaminu w kwalifikacji HGT.03 (Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie) przystąpiło 10 uczniów, z czego zdało 9 (90,00%).
Średni wynik w części pisemnej – 80,60% (próg zdawalności 50%),
Średni wynik w części praktycznej – 83,50% (próg zdawalności 75%).
Sukces naszej szkoły jest potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia i zaangażowania całej społeczności. Gratulujemy naszym uczniom wysokich indywidualnych wyników, które są dla nauczycieli motywacją do pracy i źródłem satysfakcji!
Blanka Świtaj-Łukasik

wyniki egzaminów

wyniki egzaminów


6 września 2023r.

Pierwsze kroki w logistyce.


     Oj, działo się! Wiele pozytywnych emocji, koleżeńska rywalizacja, konstruktywna współpraca oraz nieodparta chęć poszukiwania właściwych rozwiązań – tak nasi najmłodsi logistycy pracowali na pierwszych zajęciach z przedmiotu ZAPASY I MAGAZYNOWANIE. Zmierzyli się oni z całkiem nowymi wyzwaniami, które miały na celu przybliżyć im istotę logistyki.
Zapał i dociekliwość naszych pierwszoklasistów, podczas wykonywania zadań, zapowiada kolejne „pokolenie” dobrze przygotowanych logistyków z Wodziczki.
Tak trzymajcie a niebawem będziemy świętować Wasze sukcesy na egzaminach zawodowych!
Beata Zakrzewska

technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk technik logistyk






Partnerzy
logistyków
Technikum
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie



31 Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu

Politechnika Poznańska

31 Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja