mapa witryny   


Gimnazjalisto,
bądź przedsiębiorczy!

           Już za chwilę trzeba będzie ostatecznie wybrać nową ławę szkolną - ponadgimnazjalną. Niektórzy od dawna marzą o określonej budzie, inni jeszcze się zastanawiają. Cóż, im wcześniej, tym lepiej, nie warto więc czekać do ostatniej chwili.
          Uczniowie gimnazjum mają różne wymagania wobec szkoły. Ma być przyjazna dla młodzieży, dobrze wyposażona, nowoczesna i tak dalej. Często kieruje nimi instynkt "stadny" – tam chce się uczyć kolega, a więc pójdę razem z nim, ponieważ tak i koniec. Inni, rozważniejsi, zaczynają liczyć. Potowarzyszmy im.
          Zastanówmy się, ile wydamy na dojazdy. W zależności od środka lokomocji, od odległości domu do szkoły będzie to od 900 do 1.200 złotych rocznie, a niekiedy i więcej. Dużo? Pewnie, że tak. Nie myślałaś, Beatko, nie sądziłeś, Robercie, że aż tak dużo? Co mógłbyś sobie za taką kwotę kupić? Jesteś jedynym dzieckiem w rodzinie? A jeśli Twoje rodzeństwo też dojeżdża do szkoły, to wystarczy uruchomić kalkulator i sam sobie odpowiedzieć, ile co miesiąc rodzice będą musieli wydać na dojazdy.
          Ani słówkiem nie wspomniałem o czasie, a on jest jak pieniądze. W pociągu, autobusie lub tramwaju spędzicie od 30 do ok. 60 minut, licząc tylko jazdę w jedną stronę. W dwie to 60 – 120 minut. Pomnóżmy ten czas i w skali roku wyjdzie nam 7,5 – 15 dni. Nieźle. Oczywiście zakładając, że nie będzie żadnych korków, spóźnień, a wszystkie pojazdy przybędą w wyznaczonym czasie, co jest raczej trudną sprawą. Zastanów się, Agnieszko, pomyśl, Macieju, jak lepiej można byłoby wykorzystać ten czas. Często jest tak, że dzień zaczynać będziecie o 5:30 - do domu wrócicie około 18-tej, chyba że lekcje rozpoczniecie później i wtedy powrót można planować na 20-tą lub 21-szą, a następnego dnia pobudka o 5:30. A gdzie zajęcia dodatkowe w szkole, nauka, obiad, spotkania z koleżankami i kolegami, zwyczajne życie, hobby?
          Pozostało więc skoncentrować się na innym rozwiązaniu. A może wybrać szkołę położoną w miejscowości, w której się mieszka? Chodził do niej ojciec, skończyła ją kuzynka, obecnie studiująca geografię, starszy kolega technik, z zapałem wykonujący swoją pracę w dobrej firmie. Przyjacielu, rozejrzyj się i nie patrz daleko. Twoja szkoła jest tu, na wyciągnięcie ręki! Tutaj znajdziesz liceum ogólnokształcące, technikum, zasadniczą szkołę zawodową. To Zespół Szkół im. Adama Wodniczki w Mosinie, przy ulicy Topolowej 2. Zapraszamy








Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja